Minél jobb háttérországot szeretnénk teremteni a sport számára - interjú Balogh Gábor sportügyekért felelős miniszterelnöki tanácsadóval
Balogh Gábor egykori öttusázó, Orbán Viktor miniszterelnök megbízottjaként konzultáció sorozatot indított a magyar sportélet felvirágoztatásárt. Az országjáró körútján Nyíregyházára is ellátogatott, ahol a magyar futball jövőjéről kérdeztük.
- Hogyan látja a magyar futball helyzetét? Milyen intézkedésekre van szükség kormányzati szinten, hogy ebből a gödörből kilábaljon, amelyben jelenleg található?
- Alapvetően egy egységes sportiskolai rendszer kidolgozására van szükség, mind a labdarúgáson túl minden sportág tekintetében fontos tényező. Az, hogy az utánpótlás nevelési központokra 1,2 milliárd forint jut a jövő évi költésgvetésből, már egyfajta bizakodásra ad okot a futball jövőjét tekintve. Mindemellett új vezetése van az Magyar Labdarúgó Szövetségnek, akik rengeteg jó ötlettel indultak neki annak az óriási vállalkozásnak, hogy a magyar labdarúgást méltó helyére emeljék vissza. A jövő évben a stadionok beléptetőrendszerére 960 millió forintot fordítunk, ez is azt próbálja elősegíteni, hogy a futballhuliganizmus kiszűrésre kerüljön, és újra családi program legyen egy-egy labdarúgó mérkőzés.
Minél jobb háttérországot szeretnénk termteni a sport számára - interjú Balogh Gábor sportügyekért felelős miniszterelnöki tanácsadóval
- A Vosz-nak idén alakult egy Sport szekciója, erről mi a véleménye?
- Én is úgy gondolom, hogy nem csak a kormánynak a felelőssége a sport jobbá tétele, hanem igenis meg kell próbálni a vállalkozásokat, az embereket is bevonni a sportéletbe. Bár az látszik, hogy az embereket már jobban megterhelni nem lehet, de azért keressük a lehetőségeket, hogy a sportnak minél jobb háttérországot tudjunk teremteni.
Egy egységes sportiskolai rendszer kidolgozására van szükség - véli Balogh Gábor
- Említette már a jövő évi költségvetést. Mit lehet tudni előzetesen a finanszírozások mértékéről?
- Az már biztos, hogy a versenysport is 1,2-1,3 milliárddal többet kap 2011-ben, ami azért is fontos, mert kvalifikációs év következik a Londoni Olimpiára. A diáksport és az iskolai sportok is plusz forrásokat fognak kapni, emellett a szabadidősport is háromszoros forrást fog kapni, pontosan azért, mert a kormány szeretné kicsit egyensúlyba hozni a versenysport és a szabadidősport szintjét. Sajnos a sportoló lakosság aránya 10-15% között mozog, amivel Európában az utolsók között kullogunk, ezt mindenképpen szeretnénk feltornázni.
Balogh Gábor elkötelezett abban, hogy a sport a kormányzati politika kozéppontjába kerüljön
- Ehhez megfelelő infrastruktúra is szükséges. Erre vonatkozóan van már koncepció?
- Igen, alternatív finanszírozást keresünk például az Új Széchenyi Terv kialakítása kapcsán is azoknál a sportfejlesztési céloknál, amelyekkel nagyon sok embernek tudunk segíteni a sporton keresztül. Az iskolai, tornatermi programnak egyértelműen ide kellene kerülnie, hiszen ez szinte minden iskolás korú gyereket érint.
- A stadionok felújítására visszatérve: a debreceni stadion elég nagy visszhangot kapott korábban, hiszen Orbán Viktor személyesen ígérte meg, hogy új stadiont kap a Cívisváros. Más stadionokról lehet-e már tudni, amelyekre pénzt fog fordítani a kormány?
- A Puskás Ferenc Stadion rekonstrukciójának az előkészületei el fognak indulni 2011-ben, a költségvetésben már szerepel ennek a forrása.
-kt-
Forrás: www.mlsz.hu
Sport Online - sport-net.hu