Sporthírek

Dzsúdó Világnap és az AJT

Dzsúdó Világnap és az AJT

A Dzsúdó Világnap alkalmából hétfőn reggeltől estig tartó "cselgáncs ünnepet" tartottak a Tüzér utcai Honvéd csarnokban. Az eseményen az AJT edzők is részt vettek, akik a Honvéd utánpótlás korú fiataljainak tartottak egyórás speciális kiegészítő edzést. A módszerről két bennfentest kérdeztünk: Bere Tamást, a módszer egyik "atyját" és Szabó Lajost, a Honvéd utánpótlás csapatának technikai vezetőjét.

Dzsúdó Világnap - A kitüntetettek... (Fotó: Szőke Dániel Bogdán)

A Dzsúdó Világnap jelszava idén az állhatatosság volt, ami abszolút telitalálat, tekintve, hogy reggel 9-től este 9-ig tartott a csúcsforgalom a tatamin. A nemzetközi szövetség egyébként harmadik alkalommal rendezte meg ezen a napon a sportág ünnepét, amely az 1938-ban elhunyt japán alapító, Kanō Jigorō születésnapja. A legfiatalabb cselgáncsozó palántáktól kezdve az ország legjobbjai felváltva mutattak be dobásokat és tréningeztek a csarnokban. A csúcseseményre délután négy és hat óra között került sor, ekkor zajlott ugyanis a válogatott keret edzése.

A sportág szerelmesei egyébként nemcsak Budapesten, hanem Szombathelyen, Ajkán, Nemesvámoson, Homokmégyen, Pápán is edzésekkel ünnepeltek.

A Tüzér utcai csarnok tatamijának egy részén a Honvéd utánpótlás korú kézilabdásai egy speciális edzésmódszerrel, az Additional Judo Training-gel (AJT) fejlesztették tudásukat. Az AJT gyökerei a dzsúdó edzésmódszertanáig nyúlnak vissza. Alkalmazása olyan egyedi fizikai- és mentális fejlődési lehetőségeket kínál, amelyek segítségével a játékosok – főleg a kiélezett párharcokban, „kontaktszituációkban” – a legjobbat hozhatják ki önmagukból. A többszörös magyar cselgáncs bajnok Bere Tamás foglalta össze nekünk a módszer lényegét és azt, hogy az AJT program miben segíti a sportolókat:

„Ez alapvetően egy sportág specifikus edzésmódszer, amely a dzsúdó alapjaiig nyúlik vissza. A program legfontosabb alappillére a párharc, amelynek kimenetele ugyebár óriási hatással van az eredményre. A párharcok megfelelő kivitelezésének gyakorolásával a játékos nemcsak magabiztosabbá válik éles helyzetben, hanem ezzel párhuzamosan a kondicionális, koordinációs képessége is fejlődik. A párharcok ráadásul mindig magukban hordozzák a sérülésveszélyt. Ezért tartottuk fontosnak, hogy olyan mozdulatsorok gyakorlását is beépítsük a programba, amelyekkel a sérülések bekövetkeztének esélye komoly mértékben csökkenthető.

Ez egy szakmailag nagyon jól alátámasztott és kifejlesztett program. Felkészítjük a fiatal sportolókat arra, hogy a nagyon intenzív és kemény edzéseinken tanultakat nagy hatékonysággal tudják alkalmazni a meccseken is.”

Dzsúdó Világnap - Hadfi Dániel Gál Gyulának mutat néhány trükköt... (Fotó: Szőke Dániel Bogdán)

A Dzsúdó Világnap rendezvényén Bere és az AJT edzők a Honvéd kézilabda utánpótláscsapatainak tartottak éppen csoportos edzést. Megkérdeztük Szabó Lajost, a csapat technikai vezetőjét is a programmal kapcsolatos tapasztalatairól: „Nyáron kezdtük el az AJT kiegészítő programot. Azóta szépen folyamatosan beépítettük az edzéstervbe és azt kell mondjam, hogy tökéletesen működik. Alkalmazása óta kiváló eredményeket produkálnak a srácok a labda nélküli erőnlétfejlesztésben és a kontaktszituációkban. Szóval mindenképpen pozitív hatásúnak látjuk és örülünk, hogy rátaláltunk erre az innovatív edzésmódszerre. Kézilabdaedzések minden nap vannak, az AJT pedig hetente egyszer.

Dzsúdó Világnap - A Honvéd kézilabda utánpótlása (Fotó: Szőke Dániel Bogdán)

Az erőnlétfejlesztés mellett nagyon fontos az, hogy itt megtanulják a testsúlyukat alacsony súlyponton kezelni, ami a labdás játékoknál óriási előny. Védekezésben máshogy tudják fogadni a támadó játékost – ami egyébként az ellenfélnek is jó –, az eséseknél pedig tudatosabbakká válnak, így a sérülések elkerülésére is sokkal nagyobb az esély.” – mondta Szabó, majd kitért arra, hogy a meccseken, „élesben” már egyértelműen látszik, hogy magabiztosabbak lettek a gyerekek:

„Egész másként vonulnak fel a pályára. Tudják azt, hogy egy olyan plusz fizikai felkészülés és képzés van mögöttük, ami szerintem ma nem minden csapatnak adatik meg. Az elején még nem értették a gyerekek, hogy miért jó ez nekik, de mostanra már kivétel nélkül mindenki elfogadja és látja, hogy mekkora segítség ez a fejlődésük szempontjából.”

 

A Magyar Judo Szövetség egyébként az eseményen kitüntetésekkel jutalmazta a dzsúdó támogatóit is. Tóth László elnök a májusi, budapesti Európa-bajnokságon kiemelkedő támogatást nyújtó Emberi Erőforrások Minisztériuma képviselőjét, Kiss Norbert helyettes államtitkárt, Szabó László Zsoltot, az MTVA megbízott vezérigazgatóját, illetve a Magyar Villamos Művek képviseletében Kovács Antal olimpiai bajnokot, a Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatóját a Magyar Judóért kitüntetés arany fokozatával díjazta.